OTOPARK YERİ SORUNUMUZ

Değerli Sakinlerimiz,

Sitemiz kurulduğu günden beri sakinlerimiz otopark sorunu yaşamaktadır. Sitemizde 1679 daire mevcut olup buna karşılık 720 araçlık otopark yeri yapılmıştır. Giriş ve çıkışları kontrol etmek için plaka okuma sistemi kurulmuştur. Bir daire için en çok iki araç kaydı yapılmıştır.  İki araç kaydı Temsilciler Kurulu kararı ile 1 (bir) düşürülebilir. Ancak sakinlerimizin site dışında da park edecekleri yer bulunmamaktadır.  Zaman zaman sakinlerimiz site içerisinde yer bulamadıkları zaman uygun olmayan yerlere araç park etmektedir. Can güvenliğimizi tehlikeye düşürecek itfaiye aracı ve ambulans geçişlerini aksatacak şekilde park etmeyelim ve bu durumlarda araçlarımızı site dışına park edelim.

Yönetim kurulu olarak Emlak Konut GYO ile yaptığımız görüşmelerde bu eksiklik dile getirilmiş ancak bu aşamada emlak konutun yapacağı bir şey olmadığı tarafımıza bildirilmiştir.  Projeye göre araçların site içerisine alınması tavsiye edilmiştir. Tuzla Belediyesi ile görüşülmüş maliyet yüksek olduğundan ve özel site olduğundan belediye kaynakları ile böyle bir çalışma yapılamayacağı tarafımıza iletilmiştir.

Tuzla Emlak konutları 1. ve 2. Kısım birlikte projelendirilmiş olup toplam otopark yeri sayısı resimde sunulmuştur. Evi satın alırken satan kuruluşa niye otopark yeri yapmadınız diye sormayan ruhsat veren kuruluşa bir şey sormayan veya evi kiralarken otopark yerini sormayan sakinlerimizin sosyal medyada yetersiz otopark yerinin tek sorumlusu yönetim kurulu imiş gibi bir mesnetsiz ithamda bulunmaları ahlaki değildir.

İmar yasasına göre sitemizin içerinde olduğu parselde yapı imar limiti dolmuştur. Yer üstüne her hangi bir yapı inşa etmek mümkün değildir. Bu durumda açık alanlara katlı otopark yapmak veya mevcut katlı otoparklara kat ilave etmek mümkün değildir. Tek çözüm olarak mevcut kapalı otoparkların yıkılarak yerine en az 5 katlı yerin altına otopark yapmaktan geçmektedir. Bu durumda sitemizde 1679 (her daireye bir adet) araçlık otopark yeri yapmak için; mevcut iki kapalı otoparkın yıkılarak 5’er katlı yer altı otoparkına dönüştürülmesi, Caminin alt tarafında yer altı otoparkı yapılması, B4-3 Blok karşısındaki çocuk parkının altına 3 katlı otopark yapılması ve A2-3 blok arkasındaki çocuk parkının altına 2 katlı otopark yapılması sureti ile karşılanabilecektir.

Yapı alanında böyle bir çalışma yapabilmek için ise fora kazık sistemi ile kazıklama sistemi yapılması zorunluluk arz etmektedir. Kazıklama sistemi ve harfiyat alımı çok yüksek maliyet gerektirmektedir. Böyle bir çalışmanın yapılabilmesi için kat maliklerinin 4/5 (beşte dördünün)de onayı gerekmektedir.

Bu bilgiler daha önce tarafımızca site sakinlerini bilgilendirme toplantılarında, faaliyet raporlarında, genel kurulda dile getirilmiştir. Zaman zamanda sakinlerimiz bireysel olarak bize sormuşlardır. Bizim yaptığımız çalışmalarda bu işin maliyetinin her daireye eşit olarak bölünmesi durumunda maliyetin tahmini beş bin liraya çıkabileceği belirtilmiştir.  Bu bilginin kaynağı sitemizde ikamet inşaat teknik uzmanlarıdır. Bu gün internet ortamında 15 metre derinlikte fora kazık sisteminin maliyetlerini öğrenmek çok zor bir durum değildir. Örneğin sitemizde kazı yaptığımız zaman bir kamyon harfiyatın nakliyesi 500 tl kepçenin saat ücreti 100 tl dir.

Bazı sakinlerimizin sorduğu sorulara verdiğimiz cevapların sosyal medyada beş bini sekiz bin olarak lanse etmeleri de ahlaki ve insani değildir. Sitemizde birçok inşaat mühendisi ve yapı firmalarında çalışan sakinimiz bulunmaktadır. Her birisi bir yurttaş bir sakinimiz olarak bu konuda fizibilite çalışması yapıp bize öneride bulunabilir.

An itibarı ile sakinlerimizin çoğunun Emlak Konut GYO ve bankalara borcu olduğundan bu borçlar bitinceye kadar Yönetim Kurulumuzun  yüksek maliyeti olan otopark inşaatı yapmak gibi bir çalışması bulunmamaktadır. Ancak önümüzdeki süreçte proje çalışması yapılarak Emlak GYO’ dan  proje revizyonu talep edilebilir ve Tuzla Belediyesinden imar izni talebinde bulunulabilir. Gerekli fizibilite çalışması sonrasında daha net bir maliyet hesabı yapılarak kat maliklerine sunulabilir. Gerekli çoğunluk sağlanırsa kamera sistemi, uydu sistemi, sondaj ve peyzaj çalışmalarında olduğu gibi bir komisyon marifeti ile ihale edilebilir.

Yönetim Kurulu